سامانه ثبت نام

ابداع یک راهکار ساده و مقرون به صرفه برای تجزیه آلاینده های آب

19 بهمن 1396

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه «مارتین لوتر» آلمان یک راهکار ساده و مقرون به صرفه برای تجزیه آلاینده های آب ابداع کردند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، برای انجام این کار تنها به یک لامپ LED سبز، یک ترکیب فلزی به عنوان کاتالیزور و ویتامین C نیاز است. بدین ترتیب محققان می‌توانند انواع خاصی از الکترون‌ها را تولید کنند که توانایی نابودسازی آلاینده‌های آب را دارند. پیش از این برای انجام چنین کاری استفاده از سیستم‌های لیزری ضروری بود.
ایده اصلی این راهکار تجزیه یک مولکول و تحریک یک فرآیند شیمیایی با استفاده از نور است. به‌طور خاص الکترون هایی که در اثر تابش نور از ترکیبات مولکولی ویتامین C خارج شده و آزادانه درون آب حرکت می‌کنند، مورد توجه محققان هستند. این الکترون‌ها که به عنوان الکترون‌های هیدراته شناخته می‌شوند بسیار واکنش پذیر بوده و قادرند آلاینده‌ها را تجزیه کنند. مزیت این الکترون‌ها نسبت به سایر مواد این است که پس از انجام واکنش، الکترون‌ها به طور کامل ناپدید می‌شوند و هیچ اثر مضری ندارند.
محققان راهکار خود را با استفاده از اسید کلرواستیک که یک ماده بسیار سمی پایدار است مورد آزمایش قرار دادند و توانستند این ماده را به اجزای اولیه و بی‌خطر تشکیل دهنده آن تجزیه کنند. در این آزمایش مشخص شد شیوه مقرون به صرفه آن‌ها به همان میزانی الکترون آزاد تولید می‌کند که با استفاده از یک لیزر قدرتمند گران‌قیمت تولید می‌شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Angewandte Chemie منتشر شده است.

irna


525
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش