سامانه ثبت نام

ابداع روش اندازه گیری فلزات سنگین با طیف سنجی تحرک یونی

13 شهریور 1395

پژوهشگر و عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به ابداع روشی برای اندازه گیری فلزات سنگین از طریق طیف سنجی تحرک یونی شد.

به گزارش واحد خبری نخستین همایش بین المللی شیمی ایران از واحد علوم و تحقیقات، دکتر یونس ولدبیگی عضو هیات علمی گروه شیمی این واحد دانشگاهی در مورد روش ابداعی خود گفت: فلزات سنگین مانند جیوه، کادمیم و سرب برای سلامتی و محیط زیست مضر و خطرناک هستند و همین امر نشان دهنده اهمیت اندازه گیری این فلزات در محیط های مختلف است.
وی از طیف سنجی جذب اتمی و روش ICP-MS به عنوان روش های متداول برای اندازه گیری فلزات سنگین نام برد و اظهار کرد: این روش ها بسیار گرانقیمت است و عمده دستگاه های آنها از کشورهای صاحب فناوری وارد می شود.
ولدبیگی هدف از انجام این پژوهش را ابداع روشی ارزان قیمت با استفاده از تجهیزات ساخت داخل کشور عنوان کرد و افزود: در این روش سعی بر آن بود که از یک طیف سنج تحرک یونی (IMS) به عنوان آشکارساز استفاده شود اما تبخیر نمک های فلزات سنگین و بردن آن به فاز گازی و همچنین یونیزه کردن فلزات سنگین دو مشکل اساسی موجود بر سر این راه به شمار می آمد.
وی تصریح کرد: برای برطرف کردن این دو مشکل عمده، به منظور تبخیر فلزات سنگین بکارگیری یک فیلامان که با منبع تغذیه داغ می شد در دستورکار قرار گرفت و با استفاده از یون کلر در فاز گازی و اتصال آن به فلزات سنگین توانستیم این فلزات را یونیزه کنیم.
عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات، سادگی کار با دستگاه طیف سنج تحرک یونی، ارزان بودن و ساخت آن در داخل کشور را مزیت روش ابداعی اندازه گیری فلزات سنگین با طیف سنجی تحرک یونی بیان کرد و ادامه داد: از این روش می توان در صنعت آب و فاضلاب، صنایع و معادن، محیط زیست و همچنین در مراکز و آزمایشگاه های تحقیقاتی استفاده کرد. 
به گفته ولدبیگی، دستگاه مرتبط با روش اندازه گیری فلزات سنگین با طیف سنجی تحرک یونی، در داخل کشور و توسط شرکت دانش بنیان تاف فناور پارس طراحی و ساخته شده است و سهم قابل توجهی در جلوگیری از خروج ارز از کشور خواهد داشت. 
دکتر یونس ولدبیگی پژوهشگر و عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات با همکاری دکتر محمود تبریزچی استاد دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر وحیده ایل بیگی پژوهشگر پسادکترای دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به ابداع این روش برای اندازه گیری فلزات سنگین با طیف سنجی تحرک یونی شده است.

همایش شیمی ایران در 22 دی ماه سال جاری برگزار می گردد.

برچسب: نخستین همایش بین المللی شیمی ایران، شیمی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی، بیو شیمی، پلیمر های معدنی، سینتیک و مکانیسم واکنش های معدنی، سنتز و شناسایی ترکیبات معدنی، شیمی آلی فلزی، نانوشیمی، الکتروشیمی ترکیبات معدنی، نفت ، گاز و پتروشیمی، خوردگی، شیمی دارویی، کاربرد شیمی در صنایع غذایی، کاربرد شیمی در محیط زیست، فیتو شیمی، نانو ذرات، نانو و صنعت، روش های سنتز و شناسایی نانو ساختار ها، کنگره بین المللی شیمی، شیمی ایران، همایش شیمی،الکتروشیمی،اوربیتال، اتم، مولکول،پتروشیمی، فراخوان مقاله شیمی، فراخوان مقاله های شیمی، فراخوان مقالات شیمی


423
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش