سامانه ثبت نام

روش جدید تولید مواد نانوهیبریدی

7 شهریور 1395

به گزارش دبیرخانه نخستین همایش بین المللی شیمی ایران به نقل از ایسنا، ترکیب نانولوله‌های کربنی با نانوذرات سولفید سرب می‌تواند منجر به تولید ترکیبات جدیدی شود که نانوهیبرید‌هایی با ویژگی‌های تازه هستند از این نانوهیبریدها می‌توان در حوزه‌های مختلف استفاده کرد. یکی از کاربردهای این مواد جدید آن است که می‌توان از آنها در نسل سوم ادوات خورشیدی استفاده کرد همچنین می‌توان این مواد را در سوئیچ‌های اپتوالکترونیکی و شناساگرهای نور به‌کار گرفت.

محققان کانادایی مرکز مخابراتی انرژی ماتریکس نتایج یافته‌های خود را در قالب مقاله‌ای در نشریه Advanced Materials به چاپ رساندند.

در سال‌های اخیر تحقیق روی خواص فتوالکتریکی نانوذرات نیمه‌هادی نظیر PbS رشد فزاینده‌ای گرفته است. ترکیب این نانوذرات با نانولوله‌های کربنی می‌تواند شدت جریان تولید شده توسط نور را شدت ببخشد اما روش‌های سنتز این ترکیبات بسیار محدود است.

سرپرست این تیم می‌گوید: زمانی که به‌صورت شیمیایی نانوهیبریدها سنتز می‌شوند باید از لیگندها استفاده کرد دلیل این امر آن است که لیگندها مانع تجمع این ساختارها می‌شوند. اما همین لیگندها مانع انتقال دینامیکی از نانوذره به نانولوله می‌شود. با این کار لیگندها کارایی پاسخ نوری را کاهش داده و زمان واکنش را افزایش می‌دهند. این دو پدیده در نانوهیبرید ساخته شده توسط این گروه تحقیقاتی دیده نمی‌شود. این تیم تحقیقاتی با استفاده از سایش لیزر پالسی موفق شده است نانوذرات PbS را مستقیما به سطح نانولوله‌ها متصل کند.

ابراهیما کا از محققان این پروژه و از دانشجویان دکترای مرکز INRS می‌گوید در ابتدا ما نمی‌دانستیم که آیا نانوهیبردهایی که با این روش تولید می‌شود می‌تواند برای مصارف شناساگر نوری مورد استفاده قرار گیرد، اما در ادامه راهبرد خود را بهبود دادیم به‌طوری که نانوهیبریدهای تولید شده دارای خواص فعالیت نوری شد. این تیم تحقیقاتی با ترکیب مواد نانوهیبریدی جدید با ادوات هدایت‌گر نوری موفق شد ساختاری ایجاد کند که دارای توان پاسخ‌دهی بسیار شدید نسبت به نور بود.

نتایج به‌ دست آمده با این روش بسیار فراتر از ترکیباتی بود که با روش‌های دیگر به‌دست آمده بود. نتایج این پروژه نشان داد که با استفاده از این ترکیبات جدید می‌توان در طول موج 633 نانومتر مقدار پاسخ نوری را تا 670 درصد و در طول موج 405 نانومتر تا 1350 درصد افزایش داد در حالی که در ترکیبات دیگر این رقم بیش از 37 درصد نرسیده است. برای مشاهده تمامی محورهای همایش شیمی ایران کلیک کنید.

برچسب: نخستین همایش بین المللی شیمی ایران، شیمی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی، بیو شیمی، پلیمر های معدنی، همایش شیمی،الکتروشیمی،اوربیتال، اتم، مولکول،پتروشیمی، همایش شیمی95، همایش شیمی 1395، ساختار، لوئیس، زئولیت، ترکیبات معدنی، آلی، ترکسیات آلی، مکانیزم، سنتز، شناسایی مواد، آنالیز، فراخوان مقاله، فراخوان مقالات شیمی، فراخوان مقاله های شیمی، کنگره شیمی، نانو شیمی، شیمی سبز، کاتالیست، صنعت

 


605
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش