سامانه ثبت نام

اهرم های توسعه پتروشیمی

6 شهریور 1395

واحد خبری نخستین همایش بین المللی شیمی ایران:

تهران- ایرنا- روزنامه شرق در شماره دوشنبه یکم شهریور در یادداشتی به قلم مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نوشت: ایران با داشتن منابع عظیم نفت و گاز در جهان، نقش تعیین کننده و فعالی در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایفا می کند.

 

در این مطلب می خوانیم: بر همین اساس و با رشد فزاینده مصارف محصولات پتروشیمی در جهان و ایجاد بازاری گسترده در این حوزه، در سالیان گذشته به ویژه بعد از پایان جنگ تحمیلی، سیاست گذاران کشور با تمرکز در برنامه ریزی، طراحی و احداث مجتمع های عظیم نفت و گاز و پتروشیمی درصدد استفاده بهینه از این منابع اقتصادی با مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی و بهره گیری بهینه از مزیت وجود منابع عظیم هیدروکربوری و موقعیت استراتژیک جغرافیایی کشور با استفاده از آخرین دستاوردهای دانش و فناوری در این صنعت مهم بوده اند. صنعتپتروشیمی اساسا صنعتی سرمایه بر و دانش محور است.
طبیعتا تحقق اهداف ازپیش تعیین شده مستلزم تأمین به موقع منابع مالی مورد نیاز و همچنین همکاری و تعامل مثبت با تأمین کنندگان دانش فنی و تجهیزات و مواد باکیفیت و به روز در سطح جهانی است. بدیهی است با توجه به اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران در سال های گذشته، عملا فرایند توسعه و اجرای پروژه های پتروشیمی با چالش های جدی روبه رو شد. با این حال در این سال ها، برنامه ریزی ها به نحوی بود که حداکثر استفاده از توانمندی ها و پتانسیل های داخلی صورت بگیرد. 
خوشبختانه، رویکرد تدبیر و امید در دولت یازدهم، فضای حاکم بر کسب و کار کشور را دستخوش تغییرات اساسی کرد که از این حیث صنعت پتروشیمی ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. لغو تحریم های بین المللی اعمال شده پس از برجام در حوزه فناوری، تأمین مالی، حمل ونقل، بیمه و فروش محصولات در بازارهای بین المللی، امید حضور پررنگ تر و جدی تر ایران در بازارهای ازدست رفته را به همراه فعالیت در بازارهای جدید، تسریع کرد که نهایتا موجب سرعت در رشد توسعه صنعت پتروشیمی کشور شد.
امکان حضور مجدد در بازار اروپا، عملا صنعت پتروشیمی ایران را بر آن داشت تا سهم ازدست رفته خود را در این بازار جذاب «باز پس» گیرد. ازاین رو، صنعت پتروشیمی کشور در راستای تسهیل شرایط حضور شرکت های کلاس جهانی، فرایند رایزنی و برگزاری جلسات متعدد مدیریتی و کارشناسی با شرکت های تأمین کننده دانش فنی و همچنین بانک ها و مؤسسات سرمایه گذاری خارجی (با هدف تأمین مالی مورد نیاز) را در دستور کار خود قرار داد.
به موازات آن، عقد تفاهم نامه ها با کشورها و شرکت های مختلف برای همکاری های دوجانبه (مانند چین، اتریش، آلمان و...) نیز صورت گرفت. از مهم ترین اهداف شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دوران پسابرجام که بر اساس شرایط جدید تنظیم شده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:ایجاد و تقویت ساختار مدیریت سرمایه گذاری به منظور تسهیل فرایند سرمایه گذاری در طرح هایپتروشیمی شفاف سازی بیشتر در سیاست های مرتبط به حوزه صنعت پتروشیمی، از جمله مقوله قیمت گذاری خوراک.
ایجاد هماهنگی در بحث صادرات محصولات پتروشیمی با مشارکت همه هلدینگ های بزرگ پتروشیمی کشور در راستای تقویت حضور در بازارهای منطقه ای و جهانی.
استفاده از فناوری های جدید تولید محصولات در جهت افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده محصولات.
تدوین سیاست های جدید برای ایجاد روابط مستحکم بازرگانی با کشورهای اروپایی.
جذب سرمایه گذاران اروپایی و مشارکت با آنها در جهت تولید و فروش محصولات.
به هر تقدیر، تمرکز صنعت پتروشیمی در دولت یازدهم عمدتا معطوف به برقراری و تقویت تعاملات داخلی و بین المللی برای جذب سرمایه گذاران خارجی برای تأمین منابع مالی و نیز تأمین دانش های فنی به روز مورد نیاز توسعه صنعت پتروشیمی بوده است که این رویکرد به همراه پیگیری کسب اهرم ها و ابزارهای مناسب برای ایفای نقش توسعه ای در صنعت پتروشیمی، در صدر توجهات قرار داشته است.
در این مسیر، تعریف و تصویب پروژه های آتی صنعت پتروشیمی با رویکرد «کاهش خام فروشی» و «تکمیل زنجیره ارزش» و نیز برنامه ریزی در راستای «همکاری و تعامل با شرکت های معتبر بین المللی» در جهت اجرای این پروژه ها بوده که قاعدتا مواردی چون «به کارگیری جدیدترین دانش فنی»، «بالاترین کیفیت»، و «کمترین زمان» از رئوس فعالیت ها در دولت یازدهم به شمار می رود.
بدیهی است برای تحقق موارد نام برده، بهره مندی حداکثری از توانمندی های داخلی و نیز مقوله «انتقال فناوری» در مدت اجرای پروژه ها از ارکان سیاست های توسعه ای صنعت پتروشیمی در دولت یازدهم و ذیل افق چشم انداز بوده است. علاقهمندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر در سایت همایش شیمی ایران ثبت نام نمایند.

برچسب: نخستین همایش بین المللی شیمی ایران، شیمی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی، بیو شیمی، پلیمر های معدنی، سینتیک و مکانیسم

 

برچسب: نخستین همایش بین المللی شیمی ایران، شیمی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی، بیو شیمی، پلیمر های معدنی، همایش شیمی،الکتروشیمی،اوربیتال، اتم، مولکول،پتروشیمی، همایش شیمی95، همایش شیمی 1395، ساختار، لوئیس، زئولیت، ترکیبات معدنی، آلی، ترکسیات آلی، مکانیزم، سنتز، شناسایی مواد، آنالیز، فراخوان مقاله، فراخوان مقالات شیمی، فراخوان مقاله های شیمی، کنگره شیمی، نانو شیمی، شیمی سبز، کاتالیست، صنعت

واکنش های معدنی، سنتز و شناسایی ترکیبات معدنی، شیمی آلی فلزی، نانوشیمی، الکتروشیمی ترکیبات معدنی، نفت ، گاز و پتروشیمی، خوردگی، شیمی دارویی، کاربرد شیمی در صنایع غذایی، کاربرد شیمی در محیط زیست، فیتو شیمی، نانو ذرات، نانو و صنعت، روش های سنتز و شناسایی نانو ساختار ها، کنگره بین المللی شیمی، شیمی ایران، همایش شیمی،الکتروشیمی،اوربیتال، اتم، مولکول،پتروشیمی


662
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش