سامانه ثبت نام

تولید نانوذرات آلومینا با کاربرد در پالایش نفت و کاهش گازهای گلخانه ای

6 شهریور 1395

نخستین همایش بین المللی شیمی ایران با رویکرد ارتباط دانشگاهیان با صنعت در دی ماه سال جاری برگزار می گردد.

آلومینا یکی از مواد سرامیکی است که به دلیل ارزان بودن هزینه تولید، پایداری حرارتی خوب، سطح ویژه و قدرت اسیدی سطحی بالا و برهمکنش با فلزت واسطه در بسیاری از صنایع و واکنش ها مورد توجه واقع شده است. 
این ماده به عنوان جاذب سطحی، کاتالیست و کمک کاتالیست در بسیاری از فرایندهای پتروشیمی و تصفیه نفت مورد استفاده قرار می گیرد. ابداع روش های جدید و پربازده در تولید نانوذرات اکسیدی از جمله نانوذرات آلومینا از اهمیت بالایی برخوردار است.
دکتر غلامحسین محمدنژاد محقق دانشگاه صنعتی اصفهان در مورد این طرح گفت: هدف از انجام این طرح، تولید نانوذرات با کیفیت آلومینا با استفاده از مواد اولیه خالص سازی است.
وی در خصوص مزایای روش استفاده شده در این طرح افزود: واکنش مورد استفاده در این طرح برای تولید نانوذرات آلومینا در زمان و دمای پایینی انجام می شود و هزینه تولید و آلودگی زیست محیطی انجام این فرایند نسبت به فرایندهای مشابه کمتر است.
در این طرح تلاش شده با استفاده از پیش ماده با خلوص بالا و ایجاد شرایط بهینه تولید، خواص نهایی نانوذره تولیدی از قبیل مساحت سطح به شرایط بهینه برسد. به این منظور از پیش ماده های مولکولی الکوکسیدی از جمله آلومینیم ایزوپروپوکسید و آلومینیم متوکسی اتوکسید، که به راحتی می توان آنها را از ضایعات آلومینیوم تهیه و خالص سازی کرد، استفاده شده است که می تواند تأثیر زیادی در خلوص ماده نهایی داشته باشد.
همچنین در راستای تأمین شرایط ساده واکنش، از انجام مراحلی از قبیل صاف کردن، شست وشوی مکرر، حلال های آبی و آلی غیرسبز و استفاده از قالب ها اجتناب شده است تا محصول نهایی با مساحت سطح، حجم حفره و خلوص بالایی تولید شود.

امید است همایش بین المللی شیمی موجب شکوفایی هر چه بیشتر توانمندی های پژوهشگران کشور باشد.

برچسب: نخستین همایش بین المللی شیمی ایران، شیمی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی، بیو شیمی، پلیمر های معدنی، سینتیک و مکانیسم واکنش های معدنی، سنتز و شناسایی ترکیبات معدنی، شیمی آلی فلزی، نانوشیمی، الکتروشیمی ترکیبات معدنی، نفت ، گاز و پتروشیمی، خوردگی، شیمی دارویی، کاربرد شیمی در صنایع غذایی، کاربرد شیمی در محیط زیست، فیتو شیمی، نانو ذرات، نانو و صنعت، روش های سنتز و شناسایی نانو ساختار ها، کنگره بین المللی شیمی، شیمی ایران، همایش شیمی،الکتروشیمی،اوربیتال، اتم، مولکول،پتروشیمی


638
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش