سامانه ثبت نام

روش تولید و کاربردی تازه برای الماس

4 شهریور 1395

واحد پژوهش شیمی ایران: 

امروزه دیگر آنچنان که شیمیدان ها می پنداشتند تهیه الماس کار دشواری به نظر نمی رسد.روشی که به تازگی جهت تولید ساده و ارزان الماس به کار گرفته شده می تواند در آینده به روشی صنعتی با کاربردی گسترده جهت پوشاندن مواد با الماس بینجامد.در این فرایند الماس به شکل جواهر و با قیمت بالا تولید نمی شود چنان که قطر بلورهای الماسی که از این روش به دست می آید بیش از 5 نانو متر نیست.هزینه های تولید این نوع الماس به اندازه ای چشمگیر پایین است از این رو از آن می توان برای کاربردهایی همچون تولید بالشتک های ترمز خودروها بهره گرفت.در کنار این روش دو فرایند دیگر نیز برای تولید الماس وجود دارد.
در این فرایند ها در فشارهای بسیار بالا یا در جریان پلاسمای پرانرژی سیلسیم از ترکیب سیلسیم کربید حذف می شود.اما هزینه هر دو روش بسیار بالاست و تنها در مقیاس های کوچک کاربرد دارند.
یوری گوگتسی از دانشگاه درکسل فیلادلفیا در فشار هواکره موفق به پیاده سازی روش یاد شده برای تولید الماس در یک کورهشد.گروه پژوهشی او مخلوطی از گاز کلروهیدروژن را در دمای 1000درجه سلسیوس از رویSiCگذراندند. هنگامی که کلر با سیلسیم واکنش می دهد. کربن به جا مانده به صورت بلورهایی در ابعاد نانو متر در شکل الماس و یا گرافیت و چند شکل غیر معمول کربن ترتیب می یابد که از آن جمله می توان به لوله های نانو ,کربن های پیازی شکل و لونسدانیت که شکلی کمیاب از کربن با بلورهای شش وجهی است اشاره کرد.گفتنی است که این شکل کمیاب به طور طبیعی تنها در محل برخورد شهاب سنگ ها با زمین ایجاد میشود.
لایه نازک بلورهای کربن که به این ترتیب تشکیل می شود پوششی سخت شبیه به الماس است و ساختار غیر معمول آن ویژگی های خاصی به آن داده است.این ماده جاذب رطوبت و رسانای جریان الکتریسیته است.
به هرحال در پی تولید این نوع الماس دایتر گروئن از آزمایشگاه بین المللی آرگون در ایالت الینویز بر این باور پا فشاری می کند که این ماده نمی تواند به درستی خواص مکانیکی خود را حفظ کند.او می گوید:( پیوند میان بلورهای ریز نمی تواند به اندازه کافی برای کاربردهای یاد شده محکم باشد.)
او همچنین بر این باور است که این فرایند بسیار محدود است زیرا تنها می توان آن را روی سیلسیم کربید پیاده کرد.

همایش شیمی ایران با هدف کشف توانمندی های پژوهشگران و محققان جوان در این عرصه برگزار می گردد.


585
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش