سامانه ثبت نام

فشار نفت ارزان بر چاه های نفتی آمریکا/سقوط تولید آمریکا به زیر 9 میلیون بشکه در سال 2016

15 فروردین 1395

به گزارش ایرنا، روند نزولی قیمت نفت، سودآوری پروژه هایی که نفت گران قیمت را تولید می کنند، زیر سوال برده و سبب شده است که شماری از شرکت های بین المللی از سرمایه گذاری خود صرف نظر کرده و چاه های خود را تعطیل کرده اند.
بر این اساس، تولیدکنندگانی که نفت خود را از چاه های نفتی واقع در آبهای عمیق و منابع نامتعارف استخراج می کردند، بیش از سایرین از کاهش قیمت نفت آسیب دیده و به تدریج، توجیه اقتصادی پروژه های آنها کاهش می یابد. 
در حالی که قیمت نفت اکنون در دامنه قیمتی بشکه ای 30 تا 40 دلار مبادله می شود، هزینه تولید نفت در برخی از چاه های نفتی در آمریکا بالای 50 و 60 دلار است.
با توجه به اینکه شماری از طرح های تولید نفت در آمریکا به منابع نامتعارف و شیل های نفتی تعلق دارد، ماندگاری قیمت ها در زیر 40 دلار، سرمایه گذاران را برای تعطیلی این پروژه ها تحت فشار قرار داده است.
بر این اساس، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که تازه ترین برآوردهای دولت آمریکا نشان می دهد امسال میانگین تولید نفت این کشور با هفت درصد کاهش نسبت به سال ٢٠١٥ به هشت میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید. همچنین شمار دکل های حفاری آمریکا نیز دوباره کاهش قابل توجهی یافته است.
شرکت خدمات حفاری بیکر هیوز روز جمعه (١٣ فروردین) اعلام کرد که در هفته گذشته مجموع دکل های حفاری نفت و گاز آمریکا برای پانزدهمین هفته پیاپی کاهش یافته و به پایین ترین در سال های اخیر رسیده است.
طبق گزارش بیکر هیوز، شرکت های حفاری آمریکا در مجموع ١٤ مورد از دکل های حفاری نفت و گاز خود را کاهش دادند تا مجموع دکل های این کشور به ٤٥٠ دکل برسد. در این میان، شمار دکل های حفاری نفت با ١٠ مورد کاهش به ٣٦٢ دکل رسیده است در حالی که در دوره مشابه در سال ٢٠١٥ میلادی، شمار دکلهای حفاری نفت و گاز فعال در آمریکا به یک هزار و ٢٨ دکل می رسید.
بر اساس گزارش دیگری که رویترز منتشر کرده است، تولید نفت آمریکا در ماه ژانویه 2016 (آذر-دی) با ٥٦ هزار بشکه کاهش به ٩ میلیون و ١٧٩ هزار بشکه رسیده و بر این اساس، در ماه ژانویه تولید نفت آمریکا برای چهارمین ماه پیاپی کاهش یافت.
طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت این کشور در ماه ژانویه سال ٢٠١٦ میلادی ٥٦ هزار بشکه نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافت و به ٩ میلیون و ١٧٩ هزار بشکه در روز رسید که پایین ترین سطح تولید از اکتبر (مهر-آبان) ٢٠١٤ تاکنون به شمار می آید.
همچنین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا، برآورد خود را از تولید نفت آمریکا در ماه دسامبر سال ٢٠١٥ میلادی نیز ٢٧ هزار بشکه کاهش داد و اعلام کرد که آمریکا در این دوره ٩ میلیون ٢٣٥ هزار بشکه در روز تولید نفت داشته است.
تولید نفت شیل از سال 2010 به افزایش تولید نفت آمریکا به میزان بیش از چهار میلیون بشکه در روز کمک کرده است و یکی از دلایل اصلی سقوط قیمت نفت در جهان در سال گذشته به شمار می رود.
اما کاهش بی سابقه قیمت نفت که از تابستان سال 2014 آغاز شده، اکنون به اکتشافات شیل نفت و سایر طرح های گران قیمت نفتی خسارت زده است.
تحلیل گران پیش بینی می کنند که در صورت تثبیت قیمت نفت در کانال 50 تا 60 دلار، طرح های تولید نفت شیل در آمریکا و برخی پروژه های حفاری در آبهای عمیق و منابع نامتعارف دارای توجیه اقتصادی شده و از سر گرفته می شوند.

منبع:ایرنا


812
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش