سامانه ثبت نام

توسعه صنعت پتروشیمی در سال ٩٥ شتاب می گیرد

9 فروردین 1395

 • مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به عنوان یک راهبرد مهم مورد توجه تمام فعالان صنعت پتروشیمی ایران است، گفت: باید با هدف جلوگیری از خام فروشی به دنبال تسهیل زمینه برای رونق تولید و صادرات محصولات نهایی بود.
 • به گزارش شانا، مرضیه شاهدایی با تاکید بر لزوم توجه ویژه برای تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت پتروشیمی اظهار کرد: با توجه به وجود زیرساختهای مطلوب و دارا بودن قابلیتهای منحصر به فرد، صنعت پتروشیمی کشورمان می تواند در آینده نه چندان دور اقتصاد ایران را متحول کرده و راه رسیدن به هدفهای پیش بینی شده در چشم انداز افق ١٤٠٤ را با تکیه بر اصول اقتصاد مقاومتی هموار کند.

  معاون وزیر نفت با اشاره به این که تحقق اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی از مهمترین برنامه های صنعت پتروشیمی ایران در نقشه راه این صنعت به شمار می رود، افزود: پتروشیمی یکی از صنایع پیشتاز در تحقق اقتصاد مقاومتی و کاهش خام فروشی است.

  شاهدایی، فروش نفت، گاز و فرآورده های پالایشگاهی در صنعت نفت و یا فروش تولیدات پایه در صنعت پتروشیمی از جمله پلی اتیلنها، اوره و متانول و مواد شیمیایی را از مصادیق خام فروشی دانست و تصریح کرد: صنعت پتروشیمی می تواند با تبدیل این محصولات به محصولاتی با ارزش تر و تکمیل زنجیره ارزش تولید در ایجاد ارزش افزوده نیز نقش آفرین باشد و کیفیت و کمیت صادرات را ارتقا دهد.

  به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، جلب سرمایه گذار و فاینانسهای جدید خارجی برای طرحهای توسعه ای، تکمیل طرحهای نیمه تمام و افزایش ظرفیت تولید در سالهای ٩٥ و ٩٦، انتقال فناوری و دانش فنی روز جهان با محوریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی و همکاری بخش خصوصی و شناسایی و ایجاد زیرساختهای جدید برای توسعه پایدار صنعت پتروشیمی از اولویتهای این شرکت در سال جدید هستند.

  اختصاص بیشترین سهم صادرات غیرنفتی به صنعت پتروشیمی

  به گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شاهدایی ادامه داد: صنعت پتروشیمی با حدود ٤٠ درصد، بالاترین سهم را در صادرات غیرنفتی در اختیار دارد و باید در افزایش این سهم مشارکت بیشتری داشته باشیم.

  معاون وزیر نفت با بیان این که صنعت پتروشیمی در سال ٩٤ وارد مرحله ای جدید از توسعه خود شد و امسال نیز با شتاب روند توسعه را ادامه خواهد داد، گفت: با تصویب برجام و آغاز دوران پساتحریم این صنعت همگام با دیگر بخشهای اقتصاد و صنعت ایران خود را برای جهشی تازه آماده می کند.

  شاهدایی با اشاره به این که توسعه صنعت پتروشیمی در سالهای گذشته به دلیل تحریم با مشکلاتی مانند تخصیص نیافتن بیمه، انتقال پول، صادرات محصول و یا مشکلاتی مانند نبود امکان استفاده از لایسنسهای بین المللی و نیز انتقال فناوری مواجه بود، افزود: خوشبختانه پس از برجام به تدریج این مشکلات در حال رفع شدن است و در حال حاضر بزرگان صنعت پتروشیمی دنیا به دنبال حضور در ایران هستند.

  وی با تاکید بر این که صنعت پتروشیمی ایران برای تحقق جهش دوم خود راهبردهای مهمی را در سال جدید در دستور کار خود دارد، تصریح کرد: با توجه به کند شدن سرعت رشد و توسعه و مهیا نبودن امکان مناسب توسعه در سالهای گذشته، اکنون می توان با عزمی ملی و همکاری و تعامل، مسیر توسعه صنعت پتروشیمی کشورمان را تسهیل و راه را برای رسیدن به برنامه ریزیهای انجام شده در قالب نقشه راه صنعت پتروشیمی هموار کرد.

  شاهدایی با اشاره به این که دستیابی به اهداف متعالی و تحقق ایرانی توسعه یافته، جز با همدلی، همراهی و مشارکت سرمایه های انسانی و عناصر مومن، دلسوز و متخصص که در جای جای این سرزمین پر گوهر با عناوین مختلف نقش آفرینی می کنند امکانپذیر نیست، گفت: در این میان استفاده و بهره گیری از علوم و فنون جدید و زیرساختهای مدیریتی نرم افزاری و سخت افزاری که بر پایه تجارب و عملکرد سازمانهای موفق و برتر در عرصه بین المللی پایه ریزی شده است، اجتناب ناپذیر خواهد بود.

  منبع:شانا

798
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش