سامانه ثبت نام

آلودگی هوا موجب بروز لک روی پوست صورت می شود

26 بهمن 1394

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، لکه های کوچک و تیره روی پوست که در صورت، ساعد، دست ها و قسمت فوقانی بدن بروز می کنند، در ابتدا کوچک هستند، اما می توانند ادغام و یا بزرگتر شوند. این لکه ها معمولا قهوه ای هستند، اما می توانند از زرد-قهوه ای مایل به زرد تا سیاه تغییر رنگ دهند و معمولا در افرادی که پوست روشن دارند، بیشتر بروز می کنند.
لک ها معمولا خوش خیم هستند، با این وجود برخی از آنها می توانند پیش زمینه ای برای ابتلا به سرطان باشند.
در آلودگی هوا که با ترافیک ارتباط دارد، دی اکسید نیتروژن (NO2) و دوده یا ذرات معلق به صورت غلیظ تر یافت می شوند.
دکتر جان کروتمن از موسسه تحقیقات آی یو اف-لیبنیز پزشکی محیط زیست در دوسلدورف آلمان، پیشتر متوجه تاثیر سوء آلودگی هوا روی پوست و رابطه میان قرار گرفتن در معرض دوده ناشی از ترافیک با شیوع لک ها شده بود. همچنین مشخص شده است که دی اکسید نیتروژن با سرطان ریه ارتباط دارد اما جزییات اثر آن روی پوست انسان مشخص نبود.
محققان در یک مطالعه گسترده روی زنان آلمانی و چینی، ارتباط احتمالی میان آلودگی هوا و بروز لک ها را بررسی کردند.
گروه زنان آلمانی متشکل از 806 زن سفید پوست 67 تا 80 ساله بود. آنها هر روز به طور متوسط 2.6 ساعت در معرض نور خورشید قرار داشتند و 61 درصد از آنها از لوازم بهداشتی ضدآفتاب استفاده می کردند و 20 درصد از این زنان سابقه سیگار کشیدن داشتند.
گروه زنان چینی نیز شامل 741 زن 28 تا 70 ساله بود. آنها به طور متوسط روزی 3.5 ساعت در معرض نور خورشید قرار می گرفتند اما تنها 4.2 درصد از آنها از لوازم آرایشی ضد آفتاب استفاده می کردند و 20 درصد این زنان سابقه سیگار کشیدن داشتند.
گروه زنان آلمانی در معرض دی اکسید نیتروژن با سطح متوسط 28.8µg/m3 و زنان چینی در معرض دی اکسید نیتروژن با سطح 24.1µg/m3, قرار گرفتند.
این مطالعه نشان داد که سطوح بالای دی اکسید نیتروژن با تشکیل لک روی دست یا ساعد ارتباط ندارد اما به نظر می رسد که احتمال بروز لک ها را روی ناحیه صورت زنان بالای 50 سال در هر دو گروه افزایش می دهد.
بر این اساس، در مجموع، افزایش µg/m3 10 در غلظت دی اکسید نیتروژن با افزایش حدود 25 درصدی لک های تیره ارتباط دارد.
نتیجه این مطالعه در مجله Journal of Investigative Dermatology منتشر شده است

ایرنا


745
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش