سامانه ثبت نام

هشدار یک انجمن محصولات بیوتکنولوژی پزشکی درباره واردات برخی داروهای تایید نشده

14 دی 1394

به گزارش ایرنا از انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران، دکتر فریدون مهبودی افزود: با وجود توانمندی کشور در حوزه تولید داروهای بیوتکنولوژیک و صادرات قابل ملاحظه آن به کشورهای دیگر، متاسفانه تعداد معدودی از شرکت های تولید نما با ایجاد فشار بر دولت و سازمان غذا و دارو تلاش می کنند سهم بیشتری از بازار را تصاحب کنند.
وی ادامه داد: در دولت گذشته، سازمان غذا و دارو، جولانگاه شرکت های تولیدنما قرار گرفت و این شرکت ها به بهانه فرآیند انتقال تکنولوژی، مجوز واردات گرفتند در حالی که به جای تولید، فقط داروهای فوق را در داخل کشور بسته بندی و توزیع می کردند.
مهبودی با اشاره به این که دولت یازدهم در راستای قانونمند کردن حمایت از تولید داخل، سهم داروهای برند خارجی را حدود 5 درصد از سهم بازار داخل کشور تعیین کرده است، افزود: این شرکت های دارویی که از دولت قبل مجوز دارند با ایجاد جو کمبود دارو و تحریک بیماران و برخی پزشکان و تعدادی از نمایندگان مجلس و با ایجاد فشار بر دولت، تلاش می کنند سهم بیشتری را از بازار تصاحب کنند.
مهبودی اضافه کرد: اهرم خارجی برای کاهش قیمت نفت و محدودیت در تولید این فرآورده به عنوان تنها منبع ارزی، شرایط اقتصادی کشور را زیر فشار قرار می دهد و تلاش از جانب دیگر نهادها برای اجازه واردات بیشتر به دارویی که در داخل کشور تولید می شود، بیش از پیش به سازمان غذا و دارو فشار وارد کرده و سهم تولید داخلی را در نتیجه آن کاهش می دهد.
وی تصریح کرد: با وجود تولید بعضی از داروهای مصرفی در درمان سرطان و رضایت پزشکان، شاهد واردات همان دارو از کشور آرژانتین به بهانه انجام مطالعات بالینی هستیم و در حالی که این دارو هنوز مجوز تجویز و استفاده در کشور مبدا (آرژانتین) را ندارد، جای بسی تاسف است که کشور ما حیاط خلوت مطالعه دارویی آرژانتین شده است.
رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران گفت:در حوزه داروهای بیوتکنولوژی بالغ بر 80 درصد ارزش افزوده مربوط به تولید ماده اولیه بوده و بر همین اساس طبق مصوبه سازمان غذا و دارو تعریف تولیدکننده واقعی این داروها به منزله انجام فرایند تولید از سلول و در نتیجه آن تولید ماده اولیه در کشور است.
وی ادامه داد: هم اکنون تولید این فرآورده ها از ابتدا تا انتها در داخل کشور صورت می گیرد و به همین دلیل از ارزش افزوده بالایی برخوردار بوده و در شرایطی مانند تحریم، خطر بحران های دارویی را مرتفع می سازد.
مهبودی افزود: شرکت های مذکور نه تنها داروهای وارداتی را در کشور بسته بندی و توزیع که نسبت به صادرات آن نیز اقدام می کنند، این در حالی است که سازمان غذا و دارو به طور شفاف صادرات داروهای وارداتی را منع کرده است، اما این شرکت ها از طریق مجلس شورای اسلامی و با ایجاد فشار این خواسته خود را دنبال می کنند.
وی اضافه کرد: هم اکنون در دنیا 160 قلم داروی بیوتکنولوژی در حال تولید است که از این تعداد 19 دارو در ایران تولید می شود.
رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران یادآور شد: تولید داروهای بیوتکنولوژی در کشور سبب شده، ایران در بین کشورهای آسیایی و شمال آفریقا مقام سوم را بعد از ژاپن و کره جنوبی به دست آورد و پیش بینی می شود طی چهار سال آینده، تعداد داروهای بیوتکنولوژیک در کشور به بالای 32 قلم افزایش یابد. داروهایی که در اکثر آنها ایران دومین تولید کننده در دنیاست.
وی با اشاره به این که فعالیت شرکت های تولید نما در دولت گذشته شرایطی را فراهم کرده که هنوز گریبانگیر نظام سلامت کشور است، تصریح کرد: نمونه ای از این دست اقدامات در سال 1389 صورت گرفت که مجوز واردات 3 داروی اکتووکس، اکتوفرون و اکتوریف برای یک شرکت داخلی صادر و آن شرکت متعهد شد، ظرف مدت یک سال( پایان سال 1390) فرایند انتقال تکنولوژی و کل فرآیند تولید را در داخل کشور انجام دهد.
مهبودی ادامه داد: پس از گذشت 5 سال از آن تعهد قانونی و با توسل به بهانه جویی های پی درپی، این انتقال تکنولوژی همچنان صورت نگرفته است و متاسفانه تعداد معدودی از پزشکان به علت بی اطلاعی از واقعیت فعالیت این شرکت ها، مورد سوء استفاده آنان قرار می گیرند.

irna


928
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش