سامانه ثبت نام

وزیر نفت: مجمع کشورهای گازی، گام به گام به بلوغ خود نزدیک می شود

3 آذر 1394

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بیژن نامدار زنگنه پس از پایان سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز در جمع خبرنگاران به نزدیکی اجلاس صادرکنندگان گاز با برگزاری اجلاس کاپ21، اشاره کرد و افزود : گاز امروز پاکترین سوخت محسوب می شود که این موضوع نیز در آن اجلاس دارای اهمیت است.
وی با بیان این که سهم روسیه در زمینه صادرات گاز با ایران در بازارهای جهانی قابل قیاس نیست، گفت: سهم ما در این بازار کم است و باید سهم بیشتری را کسب کنیم، به نظر من بازارهای کشورهای همسایه و جنوب خلیج فارس تا حدود زیادی بازار اختصاصی ایران است، اما بازارهای ال ان جی و صادرات به اروپا جزو بازارهای رقابتی به شمار می آید، وانگهی نباید فراموش کنیم که رقابت به معنای اختلاف نیست.
زنگنه تاکید کرد : زندگی و تجارت در صنعت نفت و گاز بر بنیان رقابت نهادینه شده است.
وزیر نفت یادآور شد: صادرکنندگان گاز مشکلات قیمتی و رقابت با یکدیگر را همواره با هم خواهند داشت، ضمن این که هم اکنون در بازار گاز در دنیا مسئله قراردادهای بلندمدت با قیمت های فیکس قدیمی در حال بر افتادن است، اگر دقت کنید این موضوع در صحبت های چند تن از سران و وزرای کشورهای عضو هم بود.
زنگنه ادامه داد: هم اکنون بازار نفت در دنیا به صورت آزاد و در برخی نقاط به صورت بورسی فعالیت می کند، از این رو قیمت نفت را بازار تعیین می کند با وجود این که کشورها با عرضه و تقاضا می توانند تا حدی بر قیمت ها تاثیرگذار باشند.
وی با تاکید بر این که شرایط و خواص بازار گاز به سرعت در حال نزدیک شدن به شرایط کنونی بازار نفت است، گفت: رقابت با حامل های انرژی بخصوص زغال سنگ از جمله چالش های کشورهای تولید کننده گاز به شمار می آید.
زنگنه به همکاری های گازی ایران با روسیه اشاره کرد و گفت: ما روسیه را شریک خود می بینیم، در مورد سوآپ گاز با روسیه مذاکره می کنیم، همچنین در مورد اجلاس آتی و قراردادهای نفتی ابراز علاقه کرده ایم که با روسیه همکاریهای خود را گسترش دهیم.
وزیر نفت افزود: گاز پاکترین حامل انرژی است و مهم است که در آینده از انرژی های تجدیدپذیر باید بیشتر حمایت شود هرچند که تا سال 2030 استفاده از این انرژی ها به 10 درصد هم نمی رسد.
وی ادامه داد: سوخت های فسیلی همچنان نقش آفرین هستند و نفت خام، گاز طبیعی و زغال سنگ بیشترین سهم را دارند و باید گفت که تقاضا برای زغال سنگ در اروپا در حال افزایش است و با وجود این که زغال سنگ آلاینده است ولی به این دلیل که ارزانتر است تقاضا برای آن بیشتر است.
زنگنه تصریح کرد: اکنون در بازارهای اروپا زغال سنگ در حال رقابت با گاز طبیعی است.
وی افزود: جی. ئی. سی. اف با همکاری و تبادل اطلاعات و مدل های فنی در بازار نقش دارد و الان مهمترین نهاد در موضوع گاز است اما هنوز در بازار تاثیر گذار نیست.
وزیر نفت درباره بیانیه سومین اجلاس کشورهای صادرکننده گاز گفت : در این بیانیه به موارد مختلفی از جمله محکوم کردن تحریم های بین المللی، ضرورت تبادل اطلاعات،همکاری فنی میان اعضای جی. ئی. سی. اف، همچنین انتقال فناوری و ضرورت سرمایه گذاری و توجیه آن در صنعت گاز اشاره شده است.
زنگنه درباره قیمت گذاری گازطبیعی به وسیله جی.ئی. سی. اف ، گفت : جی ئی سی اف هنوز به مرحله ای نرسیده است که در آن از قیمت گذاری حرف بزنیم. برای قیمت گذاری باید ابزار داشت.
وی در مورد انتخاب عادلی به دبیرکلی جی ئی سی اف نیز گفت: وی فردی شایسته است و در دو سال گذشته خوب عمل کرده و به رشد جی ئی سی اف کمک کرده است.
وزیر نفت تصریح کرد: اساسا باید مجموعه ای از نیروها در کشور تربیت شوند که بتوانند در سازمان های بین المللی کار کنند.
وزیر نفت درباره گفت وگوهای خود با وزیر انرژی عمان نیز اظهار کرد:محور گفتگوها با این کشور درباره خط لوله ، تجارت گاز و خرده فروشی آن بود.
زنگنه تصریح کرد: ما وارد بازار عمان و بازار خرده فروشی گاز آن می شویم.
وی درباره قیمت گذاری گاز گفت: همیشه گفته ام در صادرات گاز،قیمت اولیه مهمترین موضوع نیست، بلکه وصل شدن به بازار و سهم گرفتن در این بازار مهم است.

منبع:ایرنا


983
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مجلات حامی

تماس با دبیرخانه

 

02133699094 

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش